My do swojej pracy podchodzimy z przyjemnością i pasją

Nadeszła jesień. O odmianach drzew owocowych- Grusze 

Okres od października aż do wystąpienia pierwszych przymrozków jest dobrym czasem na sadzenie drzew i krzewów owocowych. W związku z tym jesienią przygotowujemy dla Państwa bogatą ofertę drzew i krzewów owocowych, w tym Grusz... gatunek ten możemy posadzić także jako drzewo o walorach ozdobnych. Kwitnie pięknie, choć krótko.

U wielu odmian liście przebarwiają się jesienią na kolor czerwonobrazowy. Grusza jest drzewem o dużej żywotności i odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dobrze też znosi zanieczyszczenia i suche powietrze w miastach. Mogą też rosnąć na glebach ubogich i wapiennych. Są jednak drzewami wybitnie światłolubnymi i to trzeba brać pod uwagę szukając dla nich miejsca w ogrodzie. A w sprzedaży znajduje się kilka odmian nadających się do sadzenia w ogrodzie i na ulicach miast. 

Gruszki na wierzbie czyli Grusza wierzbolistna (Pyrus salicifera)

Krzew lub niewielkie drzewko, wyglądem przypomina wierzbę lub oliwnik wąskolistny. Ma wąskie, wydłużone liście w szarozielonym kolorze. Liście i pędy są pokryte gęstym białym lub szarym kutnerem. Cienkie gałązki przewisają, szczególnie u odmiany 'Pendula'. Podobnie jak większość grusz lubi miejsca słoneczne i ciepłe. Kwitnie na biało w końcu kwietnia jednak nawet w pełni rozwinięte kwiaty są słabo widoczne wśród szarawych liści. Ma małe 2-3 cm owoce.

Jej ładny pokrój i kolorystyka sprawią że będzie widoczna na tle innych drzew, uzupełniając kompozycję ciekawym akcentem kolorystycznym.  Jako drzewko o niewielkich rozmiarach i małych wymaganiach siedliskowych, może rosnąć praktycznie wszędzie. Jest też odporna na mróz i zanieczyszczenia.

Grusza pospolita 'Beech Hill' (Pyrus communis 'Beech Hill')

Odmiana nadająca się do obsadzenia ulic, alej, parków jak ale też do zastosowania w ogrodzie przydomowym.

Dorasta do 8-10 metrów wysokości, ma wąską spiralną koronę o rozpiętości do 2,5 metra. Błyszczące jasnozielone liście przebarwiają się jesienią w kolorach od żółtego do pomarańczowoczerwonego. Kwiaty w kwietniu-białe. Podobnie jak inne grusze wymaga stanowiska ciepłego, nasłonecznionego i łatwo nagrzewających się wapiennych gleb. Nie lubi podłoża mokrego i zimnego. Odporna na suszę i mróz, dobrze znosi przeciągi.

Grusza drobnoowocowa 'Chanticleer'

Dorasta do 8-10 metrów wysokości. Ma smukłą, stożkowatą koronę. Liście skórzaste, błyszczące. Jesienią przebarwiają się na kolor purpurowy. Pod koniec kwietnia lub na początku maja kwitnie efektownie na biało,  przed pojawieniem się liści. Podobnie jak 'Beech Hill' nie lubi gleb mokrych i zimnych. Wymaga ciepłego i słonecznego stanowiska.

Grusza pospolita 'Beech Hill' i 'Chanticleer' mogą być stosowane w ogrodach przydomowych jako wysoki element kompozycyjny lub tło dla roślin w innym kolorze. Jako drzewka typowo alejowe, mogą zaistnieć w formie szpalerów przy wejściach do posesji.